پیامبراسلام(ص):دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر.(نهج الفصاحه ص 165 ، ح 58)

دفتر آیت الله احدی

دفتر آیت الله احدی

دفتر آیت الله احدی | مرکز تحقیقاتی آموزشی جوادالائمه علیه السلام

امروز: پنج شنبه, 25 مرداد 1397

قواعد تفسیر

کتاب قواعد تفسیر نوشته محمود حسین زاده خراسانی و به همت مرکز تحقیقاتی جوادالأئمه از چاپ خارج شد.

در میان انبوه مسائل مربوط به علوم قرآنی کمتر مسأله ای را می توان یافت که اهمیت و نقش کلیدی  مبانی و اصول تفسیری یا به عبارت دیگر«قواعد تفسیر» را داشته و به اندازه این بحث مهم و اصولی، در بر داشت،تدبر و تفسیر صحیح قرآن کریم و تبیین میزان اعتبار آن از تأثیر و اهمیَت برخوردار باشد؛چرا که قواعد،در هر علمی به مثابه ابزاری برای تولید علم به حساب می آید؛لذا «قواعد تفسیر» نیز همان ابزار لازم برای تفسیر تلقی می گردد
بر همین اساس است که بسیاری از علوم به عنوان ابزار برای علوم دیگر پا به عرصه، گذاشته اند مانند نقش ابزاری نحو برای ادبیات عرب یا اصول فقه برای فقه و یا اصول حدیث برای حدیث و در واقع  مفسّر بسان فقیهی است که با استفاده از«اصول و قواعد» به سراغ آیات الهی می رود تا از معانی واژگانی و معانی آیات پرده برداری و آن را تبیین یا به عبارت دیگر«استباط» نماید
هر تفسیر قرآنی بر اساس مبانی،قواع،روش و گرایش خاصی بنیان نهاده می شود و اصطلاحات خاصی در آن به کار می رود که تبیین آن ها برای نویسنده و مخاطب تفسیر مفید است
فهرست این کتاب:

ادامه مطلب...

عرفان اهل بیت(شرح توحید صدوق)جلد دوم

جلد دوم کتاب عرفان اهل بیت اثر حضرت آیه الله احدی، به همت  مرکز تحقیقاتی جوادالإئمه از چاپ خارج شد . در این جلد که ادامه شرح توحید صدوق می باشد به مباحثی حول محورمعرفت پرداخته شده که رابطه بین عرفان به معارف حقه ذات حضرت حق و سیر تکاملی انسان را بازگو میکند و اینچنین به مطلب اشاره میکند...
عارف از منظر شهود بحث می‌کند و دیگران یا غرق در الفاظ هستند و یا در معانی و مفاهیم و یا در مدالیل غوطهور هستند؛ اما عارف حجاب چشم و دل را برمی‌دارد و حقایق را مشاهده می‌کند.
یکی از بحث‌هایی که سالک و عارف به دنبال آن است، احاطة کامل خداوند بر جهان هستی است و به نظر می‌رسد اگر این بُعدِ عارف و سالک الی الله تقویت شود، یک شناخت محوری برای او پدید میآید و عاملی بازدارنده از گناه و آسیب‌های اجتماعی می‌شود. در روایات معصومین هم سفارش شده که به فرزندان و جوانان خود، درس احاطة کامل خداوند بر هستی را آموزش دهید تا جوان در هر لحظه احساس کند که یک دیدبان قوی او را می‌بیند، دیدبانی که هرگز از او غافل نمی‌شود. این راه بر گناهکاران بازدارنده است.
فهرست این کتاب:

 فراز1: عدم اتّصاف خداوند به مرگ

ادامه مطلب...

جوانترین امام سمبل جوانان

کتاب «جوانترین امام سمبل جوانان» نوشته حضرت استاد احدی می باشد که در حوزه معارف اهل بیت علیهم السلام و با محوریت امام جواد علیه السلام به رشته تحریر در آمده است

امام نهم،نام شریفش محمد،کنیه‌ای که حضرت به آن مشهور بودند،أبوجعفر می باشد

 لقبهای معروف عبارتند از «تقی» و «­جواد» و ­لقب­های غیر معروف آن حضرت،«مختار» و «منتخب» ، «مرتضی» ، «قانع» ، «عالم» گفته شده است.

در سال 195هجری قمری مصادف با نوزدهم یا نیمه ماه رمضان و در شهر مدینه - که محل نزول فرشتگان،به ویژه فرشته­ی وحی،حضرت جبرئیل می­باشد- دیده به جهان گشود.

مادر او سبیکه که از خاندان ماریه قبطیه همسر پیامبر اسلام به

شمار می رود،از نظر فضایل اخلاقی به مراتب والایی رسیده بود،و در آن زمان برترین زنان زمان خود به شمار می آمد،به گونه‌ای که امام رضا از او به عنوان بانویی منزّه و پاکدامن و با فضیلت یاد می‌کردند.

 

ادامه مطلب...

عيد تا عيد

كتاب«عيدتاعيد» كه به قلم حجة الإسلام علي  اصغر صرفه جو و به سفارش مركز تحقيقاتي جواد الأئمة عليه السلام در اختيار عاشقان معارف مهدوي(عج) قرار گرفته است گنجينه اي است كه در آن مطالبي از ولادت تا ظهور امام مهدي(عج) قرار دارد.
در عصر کنونی که عصر پیشرفت و تکنولوژی است، روشنفکران دنیا پس از اینکه دین را طرد کرده و آن را مانعی برای پیشرفت بشر دانستند، بدین نتیجه رسیده اند كه تکنولوژی پیشرفتهایي که رفاه و راحتی را به بشر ارائه کرده، چندان نیز موفقیت آمیز نبوده است و آن آرامشی که فطرت هر انسانی به دنبال آن میباشد را به بشر ارائه نکرده است و انسان کنونی با این سطح دانش و علم پیشرفته هنوز درصدد ایجاد دولتی است که رهبری شایسته و لایق هدایت آن را به دست گیرد و آرامش، عدالت، صلح و صفا را به همگان عرضه نماید. وجود مصلح کل در آخرالزّمان مسئله ای است که تمامی ادیان الهی و حتی غیر الهی منتظر او هستند تا آن فرد مصلح بیاید و جهان را پر از عدل و داد کند.
موضوع مهدی موعوداز مهمترین و بحث برانگیزترین موضوعاتی است که از گذشتههای دور میان مسلمانان مطرح بوده است؛ در صدر اسلام نیز پیامبر اکرمو پیشوایان معصوم به ظهور هدایتگری عدالت گستر از نسل پیامبر بشارت داده و ویژگیهای او را بر شمرده اند؛ حتی سایر ادیان الهی در آموزه های دینی خود به ظهور نجات دهنده ای اصلاح گر در آخرالزّمان بشارت داده اند. علاوه بر این دلایل نقلی و عقلی نیز بر این امر اقامه شده است
در اين كتاب با گزيده اي از معرف مهدوي آشنا خواهيد شد.

ادامه مطلب...

عقل اشراقي و عقل تحصيلي

كتاب عقل اشراقي و عقل تحصيلي از آثار حضرت آية الله احدي است كه در اختيار علاقه مندان به علم و حكمت قرار گرفته است.

«عقل تحصیلی» چراغ راه یافتن مجهولات حیات است ولی عقل اشراقی مشعل فروزان حیات را در بالای قله‌ی ابدیت نصب می‌کند.
«عقل تحصیلی» بارقه‌ی امید را در دل دانشجو می‌دمد و او را به اراده زندگی مادی راهنمایی می‌کند ولی «عقل اشراقی» مدیریت معنوی و تقدس بخشی به زندگی مادی را نشان می‌دهد زیرا رابطه مقدس و الهی را بین زندگی مادی و عالی‌ترین هدف هستی برقرار می‌سازد.
آری، عقل تحصیلی بشر را به فرمولهای موقت و منقطع از افق والای معانی می‌برد چند روزی نظر یک دانشمند را بر زبان‌ها جاری می‌سازد آن گاه در دفتر تئوری بایگانی می‌شود. ولی عقل اشراقی محدود به عصر و زمان نیست بلکه فراتر از زمان حرکت می‌کند، و از مسیر نور علمی به نور معنوی، و اکتشاف علمی به اکتشاف ایمانی و ماورائی خارج می‌سازد. و مصداق آیه «يُخْرِ‌جُهُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ‌» بقره/257، می‌گردد.
ترجمه: آنان را از تاريكيها به سوى روشنايى به در مى‏برد.
و اسلام نيز عقل اشراقي را اينچنين تعريف ميكند:
« هُوَ الَّذِي بَعَثَ فِي الْأُمِّيِّينَ رَ‌سُولًا ، وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ » جمعه/2
و چون بعثت انبیاء در طول عقل است، بدون یکدیگر به نتیجه نخواهید رسید.

ادامه مطلب...

تكامل عملي

كتاب«تكامل عملي» نوشته آيت الله احدي است كه بمنظور قرار دادن انسان در سير تكاملي اش تدوين شده، بوسيله مركز تحقيقاتي جواد الأئمه عليه السلام در اختيار علاقمندان حكمت و معرفت قرار گرفته است.
انسان دارای دو بُعد است: 1. بُعد انسانی؛ 2. بُعد حیوانی.
بشر در بُعد انسانی نیازمند ارادة قوی و بالایی است، برخلاف جنبة حیوانی انسان كه نیازمند به چنین اراده-ای نیست. چون بُعد مادي انسان منشأ طبيعت و تمايلات حيوانى اوست و بُعد الهى او منشأ فطرت و تمايلات فوق حيوانى می¬باشد. همين بُعد است كه به انسان مقامى مىدهد كه فرشتگان به خاطر آن مقام مأمور به سجده بر انسان شدهاند، همان طور كه خداوند در جريان تكميل آخرين مرحله از مراحل وجودى انسان فرمود: «وَ نَفَخْتُ فيهِ مِنْ رُوحي‏ فَقَعُوا لَهُ ساجِدينَ».
در این نوشتار سعی شد که در نُه فصل، راههای تکامل از منظر وحی نبوی و حکمت علوی، و نور امامی ارائه شود. و در طول تاریخ عده ای به آن عمل کردند و سالک کوی او شدند و جزو راست قامتان تاریخ گشته اند.
اندیشه تکامل فطری است.فطرت هرکسی کمال جو است. و آدمی برای رسیدن به آن در تکاپوی زیادی می افتد.از دیدگاه اسلام، بشر در بعد تکاملی نامحدود است چون دارای هدف نامحدود است

500000تومان
تعداد:

ادامه مطلب...

تهيّم

كتاب«تهيّم» كه به قلم حضرت آية الله احدي نوشته شده از جمله آثار عرفاني حضرت استاد ميباشد.
فرازهايي از كتاب:
تهیّم از باب تفعّل، به معنای عاشق سرگشته و حیران گشته است آنقدر در عشق خود افراط می کند که در راه معشوق متحیّر می ماند.
ما در این سفرنامه ی سلوک رساله ی ولایت الهی بر نفس را می آموزیم، و از روانشناسی نفس به روان متعالی اش  مي رسیم
احیای نیروی تهیّم اثرش این است که شما را به کرسی حق آدرس می دهد، و راه رفتن افراد می آموزد حتی نشست بر کرسی موحد را نظاره می کند.«فَلَا تَعْلَمُ نَفْسٌ مَّا أُخْفِيَ لَهُم مِّن قُرَّةِ أَعْيُنٍ» سجده/17.
جذبه های بی مثال، آن چنان عاشق را حیران و شیفته ی خداوند متعال می کند که مثل قرآن کریم مهیمن و غالب و پیروز در عرصه های مختلف زندگی در دوران جوانی و میان سالی و کهن سالی می گردد. این نیروی تهیّمیِ، نفس را چه کسی باید احیاء کند؟

دو خصوصیت در این تحیّر و سرگشتگی است:
اول: جذب محبوب می شود به طوری که غیر از او کسی را     نمی شناسد و تا سر حدّ نابودی پیش او فانی می گردد. از همه کس در راه رسیدن به معشوق تبرّعی می جوید از مال، جان، زن، فرزند، مادر، پدر و جمع بستگان می گذرد.

ادامه مطلب...

عرفان اهل بيت

 علم ِعرفان يكي از علوم صاحب شرافت و جايگاه در ميان ديگر علوم اسلامي است كه جان هاي تشنه ي زيادي را سيراب كرده و به لقاي الهي پيوند داده است. در تمام ادوار تاريخ، دزداني بوده اند كه بندگان خدا را از راه شناخت حقيقي دور كرده اند و به بيراهه كشانده اند لذا اينجاست كه سالك كوي حضرت حق بدنبال راهي ‍‍‍‍أمن و ايمن ميگردد تا او را بدون هيچ خطري به مقصد كمالش برساند؛بدون شك نقشه كامل اين راه سعادت در دست كسي است كه اولا: از انحرافات فكري و عملي مصون باشد(معصوم باشد) و ثانيا: منبع علم الهي باشد؛ و اين ملاك را فقط ميتوان در اهل بيت عليهم السلام يافت،چرا كه تنها راه نجات بندگان از ضلالت و گمراهي هستند«أَنْتُمُ الصِّرَاطُ الْأَقْوَمُ»

كتاب عرفان اهل البيت، كه به كوشش مركز تحقيقاتي جواد الأئمه عليه السلام در اختيارسالكان راه حق قرار گرفته است يكي از آثار حضرت آية الله احدي مي باشد كه شرحي عرفاني_اخلاقي بر توحيد صدوق مي باشد

در فرازي از اين كتاب مي خوانيم كه موجودات جهان دارای دو بُعد «بُعد حَقی» و «بُعد خَلقی» می‌باشند.

حقیقت توحید این است که انسان، جنبه‌ی حَقی را ببیند و آن را تقویت کند نه این که نگاه او به بُعد خَلقیِ خود باشد؛ زیرا در بُعد خَلقی، بشر گرفتار دو مشکل اساسی است

ادامه مطلب...

كليد سخنوران

پيامبر اسلام(صلّي الله عليه و آله) فرمودند:النّاس معادن كمعادن الذّهب و الفضة؛مردم همانند معدن هاي طلا و نقره، گوناگون هستند. اهل وعظ و سخن، بخوبي اهميّت متفاوت بودن مطالب حول كلام براي دلنشيني سخن و نشستن بر جان مخاطب را مي دانند فلذا براي زيبايي هرچه بيشتر  سخنراني هاي خود سعي شان بر آن است كه كشكولي از معارف الهي را به بيانات مختلف داشته باشند تا در مواقع گوناگون از آن معارف بهره برده و جان تشنه ي طالب علم را به آب گواراي علم و حكمت سيراب نمايند.

از اينجاست كه يك واعظ بدنبال بيانات(قرآن و حديث)، تمثيل ها و حكايتهاي مختلف حول موضوع خود ميگردد.

كتاب كليد سخنوران كه از جمله آثار حضرت آيت الله احدي مي باشد راهنمايي مناسب در موضوعات مختلف براي وعاظ و سخنوران محترم مي باشد.در اين كتاب از چهار طريق قرآن،حديث،موعظه و هچنين حكايت ها بهره برده شده است.اين كتاب كه خلاصه اي از كتاب «خزينة الجواهر في زينة المنابر» مي باشد با ادبياتي فراگير به بيان معارف دين پرداخته است كه به نافذترين شيوه بر جان مستمع مي نشيند

فهرست اين كتاب :

ادامه مطلب...

هزار روضه از عاشورا

مقاتل بسيارى درباره حماسه بزرگ امام حسين عليه ‏السلام نوشته شد. نويسندگان و گردآورندگان، فلسفه و انگيزه نگارش خودشان را در قالب‏هاى اعتقادى، انقلابى، عرفانى و اخلاقى بيان داشته‏ اند.
سيد ابن طاووس می ‏نويسد: «اگر امتثال فرمان كتاب و سنت درباره احياى شعار گريه و ناله به خاطر شهادت پرچم هدايت و پايه و اركان دين نمی ‏بود، مقتلى را نمی ‏نوشتم. چون در اين ناله رضايت خدا را ديدم.
مجموعه كتاب‏ها و مقالات در شأن امام حسين و قيام عاشورا، بيست و سه هزار كتاب در جهان از پيروان اديان مختلف نوشته شده است. دست رسى به اين همه نوشته‏ ها ميسر نيست. ولى نقل اين شماره حاكى از عمق و عظمت و ژرف نگرى مربى اين حماسه بزرگ بوده است.
تلاش ما اين بود كه از مجموعه مقاتل علما و افرادى كه بسيار متشخص و مطرح در مقتل نگارى اند، مصائبى را نقل كنيم، چه بسا برخى نكته‏ ها صرفا جهت مقدمه سازى گريز استفاده می ‏شود. ولى آن را در قالب يك نكته ذكر نموديم.

تماس سریع

تصاویر

93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15