پیامبراسلام(ص):دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر.(نهج الفصاحه ص 165 ، ح 58)

دفتر آیت الله احدی

دفتر آیت الله احدی

دفتر آیت الله احدی | مرکز تحقیقاتی آموزشی جوادالائمه علیه السلام

امروز: پنج شنبه, 25 مرداد 1397

امام علي (ع) بحر فضائل

بسم اللله الرحمن الرحيم
مقدمه:
حضرت علي (ع)در روز جمعه سيزدهم ماه رجب و سي سال پس از علم الفيل از بانويي به نام فاطمه دختر اسد پسر هاشم در كهبه بدنيا آمد .پدر او ابو طالب رئس بني هاشم بود . سي سال از ولادت حضرت محمّد (ص) گذشته بود كه اميرمومنان علي (ع)پا به عرصه گيتي نهاد و از آغاز زندگي از لطف و مهرباني پيامبر (ص) بهرمند شد . علي (ع) در توصيف آن ايام ميفرمايد :شما خويشاوندي و نسبت و منزلت مرا نزد پيامبر (ص)ميدانيد .

ادامه مطلب...

عاشورا تجلی گاه عرفان

عاشورا تجلی گاه عرفان
قیام امام حسین(ع) و حادثه کربلا ابعاد مختلفى دارد که هر بعدى مى تواند براى ما درس زندگى، الگو و الهام بخش باشد. ابعاد حماسه، ایثار، جوانمردى، اخلاق، تربیت، سازندگى، معنویت و عرفان، ولایت و رهبرى، وفا به بیعت و... از این جمله است که براى زیباترین ابعاد عاشورا، به بعد معنوى و الهى عاشورا و جلوه هایى که در آن یک شب و روز داشته است، مى پردازیم. تکیه بر جلوه هاى معنوى عاشورا، براى همه انسان ها بویژه نسل جوان - از زاویه آمیختن مبارزه به معنویت و حماسه به عرفان - ضرورتى است که بدون آن، ماهیت قیام عاشورا و چهره پرفروغ شهداى کربلا و سیدالشهدا دچار تحریف مى شود.

ادامه مطلب...

جلوه هایی از خورشید کربلا

مقدمه:
سوم شعبان از سال چهارم هجرت و یکسال پس از ولادت نخستین سبط رسول الله (ص) دومین سبط و ریحانه رسول اکرم و سومین پیشوا و امام معصوم و پنجمین چهره درخشان آل عبا حضرت ابا عبد الله الحسین (ع) در خانه علی و فاطمه (س) متولد شد و جهان از ولادت آن حضرت ، روشن و منور گشت . اسماء بنت عمیس گوید: روز ولادت امام حسین (ع) بود که حضرت رسول (ص) به خانه زهرا(س) آمد و به من گفت : اسما’ ! فرزندم را به من بده ، فرزندش را در پارچه ای سفید پیچیدم و به ایشان دادم ، آن حضرت در گوش راستش اذان و در گوش چپش اقامه گفت و سپس گریست . عرض کردم : پدر مادرم به فدایت ، گریه از برای چیست؟ فرمود : برای این فرزندم می گریم . گفتم : او که تازه متولد شده فرمود: گروه ستمگر پس از من او را به قتل می رسانند و هرگز شفاعتم نصیب آنان نخواهد شد . آنگاه به علی (ع) فرمود: بر فرزندت چه نام نهادی ؟ علی (ع) عرض کرد: در نامگذاری از رسول خدا (ص) سبقت نمی گیرم. پیامبر(ص) فرمود: من هم از خدای خود سبقت نمی گیرم. در همین هنگام جبرئیل نازل شد و فرمود: ای محمد! خدای بزرگ سلام می رساند و می فرماید: علی (ع) برای تو به منزله هارون برای موسی است. نام این فرزندت را به نام فرزند هارون برای موسی است . نام این فرزندت را به نام فرزند هارون بگذار. پیامبر(ص) فرمود: نام فرزند هارون چه بود؟ فرمود: شبیر .آن حضرت فرمود: زبان من عربی است.جبرئیل فرمود: او را حسین نام گذار. پس پیامبر(ص) او را حسین نامید و در روز هفتم دو گوسفند چاق برای وی عقیقه کرد و یک ران آنرا با یک اشرفی طلا به قابله داد و سرش را تراشید و به وزن مویش نقره صدقه داد و به سرش عطر مالید[۱].

ادامه مطلب...

حسنین علیهماالسلام فرزندان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله

حجاج بن یوسف ثقفی ( استاندار خونخوار عبدالملک در کوفه ) بوده و با شیعیان و یاران امیرالمؤمنین علی علیه السلام دشمنی بسیار داشت و حتی ظنّ شیعه و طرفدار علی علیه السلام  بوده در مورد یک نفر کافی بود که حجاج او را به قتل برساند. « عامر شعبی » می گوید: شبی حجاج مرا طلبید، هراسان شدم، برخاسته و نزدش رفتم، ناگهان در کنار مسند او سفره ای چرمین دیدم پهن شده ( رسم بود که افراد را روی آن می کشتند ) و شمشیر تیزی در کنار آن بود سلام کردم جواب سلام مرا داد و گفت:
« نترس به تو امشب تا فردا ظهر امان دادم » و مرا در کنار خود نشاند، سپس به یکی از دژخیمانش اشاره کرد، او رفت و مردی را که با طناب و زنجیر بسته بودند، آورد و در برابر حجاج نشانید، آنگاه حجاج به من رو کرد و گفت: « این شیخ ( سعید بن جبیر ) می گوید: حسن و حسین ( دو پسر پیامبر صلی الله علیه و آله هستند. باید از قرآن در این باره دلیل بیاورد و گرنه هم اکنون ( با این شمشیر روی این چرم ) سرت را از بدنش جدا می سازم »
گفتم: لازم است که او را از زنجیر و بند آزاد سازید که اگر دلیل از قرآن آورد آزاد شود و گرنه با این شمشیر نمی توان که زنجیر را قطع کرد. خواه و ناخواه باید این زنجیرها را از بدنش جدا کرد و آنگاه او را کشت، حجاج دستور داد بند و زنجیر را از بدنش او جدا کردند. خوب به او نگاه کردم، ناگهان دیدم « سعید بن جبیر » مفسر قرآن و یار و شاگرد خاص امام سجاد علیه السلام است، اندوهگین شدم و با خود گفتم: چگونه می توان در مورد اینکه حسن و حسین علیهما السلام پسران پیامبر صلی الله علیه و آله هستند استدلال کرد؟

ادامه مطلب...

سیمای امام حسین (ع) در احادیث پیامبر(ص)

حسین (ع) در نگاه پیغمبر (ص)

امام حسین (ع) به مدت ۷ سال در آغوش پیامبر بزرگ اسلام تربیت یافت که در این ۷ سال ، آنقدر حضرت سفارش او و برادرش حسن (ع) را به مردم کرد که کتابهای سنی و شیعه پر است از فضایل و مناقب این دو بزرگوار که بیش از ۵۰ مورد در کتابهای اهل سنت آمده است و در اینجا به چند نمونه اشاره می کنیم.

۱- حسین ، سید جوانان بهشت:

پیامبر(ص) فرمود: « الحسن و الحسین سیدی شباب اهل الجنه» یعنی حسن و حسین دو آقای جوانان بهشتند.

متن بعضی دیگر از احادیث این است که پیامبر فرمود: فرشته ای از آسمان که مرا زیارت نکرده بود، خبر و مژده داد که دخترم فاطمه، سیده زنان امت من است و این که حسن و حسین دو آقای جوانان اهل بهشتند.

ادامه مطلب...

تماس سریع

تصاویر

93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15