پیامبراسلام(ص):دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر.(نهج الفصاحه ص 165 ، ح 58)

دفتر آیت الله احدی

دفتر آیت الله احدی

دفتر آیت الله احدی | مرکز تحقیقاتی آموزشی جوادالائمه علیه السلام

امروز: پنج شنبه, 25 مرداد 1397

چـگونه اعتـماد به نفـس داشـته باشـیم

تعـریف اعتـماد به نفـس

اعتماد به نفس واقعی هیچ گونه ارتباطی با آن چه در زندگی بیرون شما اتفاق می افتد، ندارد. اعتماد به نفس واقعی زاییده شغل شما نیست. اعتماد به نفس راستین نتیجه باور قلبی و درونی شما به توانایی ها و قابلیت هایتان است. این باور که هر کاری را بخواهید می توانید انجام دهید. اعتماد به نفس واقعی همواره از درون خود شما تولید می شود نه از بیرونتان. اعتماد به نفس واقعی زاییده تعهد که هر آن چه لازم باشد، انجام خواهید داد تا به خواسته ها و نیازهایتان برسید. اعتماد به نفس باور شخصی شماست نسبت به روح خودتان به عنوان یک انسان، اعتماد به نفس های واقعی آن است که روی توانایی ها و آگاهی های ما نیز اثر بگذارد.

انـواع اعتـماد به نفـس:

سه نوع اصلی و اساسی اعتماد به نفس هست که ما باید در خود بوجود آوریم: اعتماد به نفس رفتاری، احساسی – عاطفی و در نهایت روحی- معنوی.

اعتماد به نفس واقعی آن است که در هر سه، زمینه های رفتاری، احساسی و معنوی، احساس اعتماد به نفس داشته باشید. بطوری که علاوه بر احساس اقتدار شخصی از تعادل و تناسب خوبی نیز در زندگی بهره مند باشید.

 الف: اعتماد به نفس رفتاری: به معنای  قابلیت و توانایی در عمل کردن و انجام دادن کارهاست.

ب: اعتماد به نفس احساسی و عاطفی: به معنای توانایی در تسلط و به کنترل در آوردن دنیای احساسی و عاطفی شماست، این که بدانید چه احساساتی دارید، معنای آنها را بفهمید و بتوانید انتخاب های احساسی درستی بکنید و از خود در مقابل درد و رنج روحی و لطمه های عاطفی محافظت کنید و بدانید که چگونه روابط صمیمی و سالم و ماندگار خلق نمایید.

ج: اعتماد به نفس روحی و معنوی: همانا اعتقاد و ایمان شما به جهان هستی و کل آفرینش و موجودات است. این ایمان روحی هدف زندگی و نهایتی مثبت را در پی خواهد داشت و به شما می فهماند به خاطر هدفی این جا هستید و زندگی ۷۰ و ۸۰ ساله تان بر روی کره خاکی هدف و مقصودی را دنبال می کند. بدون این نوع از اعتماد به نفس، کسب و به دست آوردن دو نوع دیگر مشکل خواهد بود.

شیوه ایجاد و تقویت اعتماد به نفس

۱٫      کسب آگاهی و تجربه: اولین نکته آن است که «اعتماد به نفس» مانند بسیاری دیگر از فضائل اخلاقی، ذاتی هر شخص نبوده، بلکه باید آن را از طریق کسب آگاهی و تجربه رو در رو شدن با مسائل زندگی بدست آورند.

۲٫      مثبت نگری: مثبت نگری نسبت به پدیده های گوناگون زندگی، را ه را برای ایجاد حس اعتماد به نفس باز نموده و انسان را برای رسیدن به اهدافش یاری می رساند. از این رو تحقیر کردن خود، ضعیف و ناچیز دانستن توانایی های شخصی و غیر قابل عرضه دانستن کارهای فکری و عملی، چه بسا موجب تضعیف « اعتماد به نفس» و عقب افتادن انسان از اهداف عالی زندگی شود. جوانانی که از کلمات مثبت استفاده می کنند بهتر می توانند به توانایی های خود تکیه نموده و به اهدافشان برسند. بنابراین به جای آن که بگویند: «کار مشکلی است»، می گویند: «زیاد آسان نیست، ولی می توان آن را به انجام رساند»، به جای آن که بگویند: «نمی توانم»، می گویند: «سعی خواهم کرد». اینان نمی گویند که ضعف و ناتوانی دارم،  بلکه می گویند: باید قوت و توان بگیرم و چون هنگام امتحان فرا رسد، نمی گویند: فکر نمی کنم قبول شوم، بلکه می گویند: ان شاء الله قبول می شوم.

۳٫      شجاعت در رویارویی با مسائل: انسان به هر اندازه خود را در موقعیت ها ی مختلف قرار دهند و شجاعت وارد شدن در مسائل زندگی را به ظهور رسانند، بهتر و بیشتر می توانند حس اعتماد به نفس را در خود تقویت کنند. بنابراین گریز از انجام کارهای مهم، از ترس این که مبادا نتوانند آن را به انجام برسانند، نه تنها باعث پیشرفت فرد نمی شود، بلکه روحیه ی آن ها را نیز برای فرار از موقعیت بعدی زندگی آماده می سازد و این حالت اگر از بین نرود، به طور قطع باعث عقب افتادن او از موقعیت های علمی، اجتماعی، شغلی و… می گردد.

۴٫      مطالعه ی زندگانی مردان بزرگ: مطالعه زندگانی انسان های بزرگ که با اعتماد به نفس توانستند کارهای بزرگی در عرصه های مختلف علمی، سیاسی و معنوی بیافرینند، می تواند روحیه ی انسان را در فتح قله های ترقی و پیشرفت آماده سازد و این امر سبب می شود که آنان را در زندگی خود الگو قرار دهد و به آنان تأسی جوید. و همین امر به طور ناخود آگاه او را به تکاپو و تلاش وادار خواهد ساخت.

۵٫      سیر تدریجی: پرورش اعتماد به نفس، مانند پرورش همه ی صفات اخلاقی و تربیتی به صورت تدریجی است و اندک اندک رشد پیدا می کند. باید به این نکته توجه کنیم. که باید از کم شروع کرد. ولی به کم قانع نشویم. اگر در کارهای کوچک توانستیم با اعتماد به نفس، کار خود را به پیش ببریم و به انجام برسانیم، در آینده نیز خواهیم توانست در کارهای بزرگ و مهم با اعتماد به نفس به نتیجه برسیم. تمرین اعتماد به نفس در کارهای معمولی زندگی انسان را برای ورود به کارهای مهم آماده می سازد.

۶٫      تشویق و توجه به کارهای موفق: هر کسی در زندگی خود نسبت به بعضی از کارها به موفقیت رسیده و نسبت به بعضی دیگر با ناکامی مواجه شده است. بنابراین اگر پدر و مادر و جوانان در   عرضه ی تصمیم گیری ها و قضاوت ها به کارهای موفقی که از سر اعتماد به نفس به انجام رسانده اند، توجه کنند و به آنها اهمیت دهند و در کنار آن، نقایص خود را در کارهای غیر موفق بیابند، در آن صورت به موفقیت های بعدی راه خواهند یافت. اما اگر موارد ناکامی را بزرگ جلوه داده و خود را ناتوان در انجام امور ببینند، اندک اندک باور به نتوانستن در آنان بوجود آمده، مانع از موفقیت های بعدی خواهد شد.

۷٫      توکل بر خدا: اعتماد به نفس و عدم اعتماد به غیر، گر چه از دیدگاه روانشناسی، پسندیده است، لکن باید دانست که همه ی توانایی های آدمی، خواه توانایی جسمی باشد و یا توانایی روحی و فکری و معنوی، همه و همه از سوی خداوند متعال است. بنابراین اعتماد به نفس در همه ی امور امری مطلوب است. به شرط این که در کنار توکل بر خدا و استمداد از او قرار گیرد، که اگر چنین شود، نیروی آدمی در مواجهه ی با مشکلات و مسائل زندگی چندین برابر می شود و موفقیت او را تضمین می نماید.

دستیـابی به اعتـماد به نفـس

۱٫ به خودتان عشق بورزید، از خود به خوبی یاد کنید.

۲٫ خود را تشویق و ستایش کنید، به خود برسید.

۳٫ با جسم خود خوب رفتار کنید تا سلامت باشید.

۴٫ بیماری یعنی نیاز به جلب توجه دیگران قبل از بیماری خودتان مراقبت کنید.

۵٫ فداکاری بیش از حد و عدم توجه به خود (از خود مراقبت کنید و بیش از اندازه از دیگران حمایت نکنید، فداکاری را در حد اعتدال و به مفهوم درست آن انجام دهید) یادتان باشید چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است.

۶٫ از مواهب الهی لذت ببرید و  از خدا هدایت بطلبید.

۷٫ اعتماد به نفس خود پرستی نیست، احساس شایستگی است.

۸٫ احساس گناه بزرگترین مانع اعتماد به نفس شما می باشد.

۹٫ خود را سرزنش نکنید، بیان و ذهنیت مثبت داشته باشید.

۱۰٫ اصل نگهداری (زمینه ساز و شروع ایجاد هر ویژگی مثبت در خود است، یعنی اجتناب از اندیشه و بیان منفی و توجه به انتقادهای نابه جای دیگران).

۱۱٫ بر ترس خویش غلبه کنید.

۱۲٫ سعی کنید همیشه در جیب خود پول داشته باشید.

۱۳٫ در پی کسب موفقیت باشید هر چیز کوچک، همیشه تبسمی بر لب داشته باشید.

۱۴٫ حالت افراد موفق، مصمم و پر تلاش را بگیرید.

۱۵٫ تنفس عمیق را تمرین کنید و بر خود مسلط باشید.

۱۶٫ ارتباط با خدا و نیروی توکل، در همه حال شکر گذار باشید.

۱۷٫ کمک به دیگران، احترام به دیگران را سر مشق زندگی خود قرار دهید.

۱۸٫ خوشحالی یعنی در مورد خود احساس خوبی داشتن.

۱۹٫ دگرگون شوید کسی را تحقیر نکنید.

۲۰٫ همیشه نیمی از مردم با نیمی از افکار شما مخالفند. سعی کنید همه را راضی نگه دارید.

۲۱٫ برای خود ارزش و احترام قائل باشید.

۲۲٫ از بحث کردن جداً خودداری کنید.

۲۳٫ به دیگران عشق بورزید، همه را ببخشید.

۲۴٫ برای قدرتمند شدن یکدیگر را تحسین کنید.

۲۵٫ از خوبی دیگران، قدر دانی و تشکر کیند.

۲۶٫ درباره اعتماد به نفس فکر کنید.

۲۷٫ تکرار و تلقین را جدی بگیرید.

۲۸٫ در فرهنگ لغات خود شکست را، تجربه معنی کنید.

۲۹٫ مسئولیت پذیر باشید و بهانه تراشی نکنید.

۳۰٫ در تصمیم های خود تأخیر نیفکنید.

۳۱٫ کتابهای الهام بخش بخوانید.

۳۲٫ رهبر باشید، نظر خود را اعلام کنید.

۳۳٫ مانند آدمهای متشخص عمل کنید.

۳۴٫ دوستان خود را تغییر دهید.

۳۵٫ سعی کنید بازیچه نشوید (شرایطی است که در آن شما نمی توانید بر اساس میل خود رفتار کنید و در نتیجه علی رغم میل خود رفتار می کنید).

۳۶٫ قاطعانه نه بگویید، احساسات خود را ابراز کنید.

۳۷٫ انتظارات و خواسته های خود را بطور واضح بگویید.

۳۸٫ در چشم های مخاطب خود به نرمی نگاه کنید.

۳۹٫ سرعت راه رفتن خود را ۲۵% افزایش دهید.

۴۰٫ بیشتر گوش کنید و کمتر حرف بزنید.

۴۱٫ تبریک و تسلیت بگویید.

۴۲٫ به آنهایی که دوستشان دارید هدیه بدهید و هدیه آنها را نیز بپذیرد.

۴۳٫ برای اعتماد به نفس به خودتان زمان بدهید (اعتماد به نفس یک صفت اکتسابی است که قابل پروزش است و هر صفت قابل پرورش نیاز به زمانی برای پرورش دارد)

 

منـابع و مـأخـذ

۱) دولت عشق، کاترین پاندر.

۲) روانشناسی تربیتی، کرمی.

۳) مهارت بهتر زیستن، ناصر خیابانی.

۴) مهارت های عملی زندگی، دکتر فیلیپ مک گرا.

تماس سریع

تصاویر

93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15